G2R-2-230VAC 8PIN PCB OMRON RELAY
Categories: ,
G2R-2-230VAC Omron Industrial Automation Relay, General Purpose DPST-NO (2 Form C) 230VAC Coil socket Mount 8 pin 5A Power Relay, feature of Diode, LED, 5.3 mA coil Rating. 230VAC  20.2 kOhms 2/5A DPST-NO  I/O Relay.
Specifications
  • Manufacturer: Omron
  • Model : G2R-2-230VAC
  • Product: Power Relays
  • Coil Voltage: 230 VAC
  • Relay Contact Form : 2 Form C (DPDT-NO, NC)
  • Contact Termination: Solder Pin
  • Mounting Style: Socket
  • Switching Voltage : 380 VAC, 125 VDC
  • Current rating : 5 A
  • Coil Termination: Solder Pin
  • Coil Type: Non-Latching
  • Coil Resistance : 20.2 kOhms
  • Coil Current : 5.3 mA
  • Coil Material : Silver Alloy (Ag)
  • Feature : LED, Test button
  • Dimension : 29 x 13 x 25.5 mm